Se še spomnite otroške pravljice, ki jo je Fran Levstik zapisal o Martinu Krpanu iz Vrha pri Sv. Trojici? Preprost in pošten, vztrajen in zelo močan Martin Krpan, ki je simboliziral slovensko ljudstvo, je s svojo močjo ubranil cesarstvo pred vpadom Brdavsa. Vsak, ki zgodbo pozna, se najprej spomni na ilustracijo naslovnice knjige, na kateri Krpan prenaša svojo kobilo, natovorjeno z angleško soljo preko ceste. Kaj pa, če Martin ne bi imel te nadnaravne moči?

Martin Krpan bi jih odnesel z zvini, zlomljenimi kostmi in celo trajno nepopravljivimi poškodbami hrbtenice.
Nikar ne skrbite, saj je z našim herojem vse v najlepšem redu. Za šalo smo povprašali umetno inteligenco po izračunih o realnih možostih takšne moči in kakšne bi bile posledice dejanja dviga kobile, natovorjene s štirimi vrečami angleške soli, če bi bil naš junak povprečne moške postave. “Martin Krpan bi jih odnesel z zvini, zlomljenimi kostmi in celo trajno nepopravljivimi poškodbami hrbtenice,” nam je povedal Copilot. Seveda pa je kot analitičen in preudaren prijatelj z omejenim znanjem medicine opozoril na to, da je takšno vedenje zelo tvegano za zdravje in hrbtenico. Dodal je, da surova Krpanova moč ne bi zadostila za zmanjšanje tveganja poškodb. Brez pomožnih naprav, niti najboljša tehnika ne bi nadomestila sile, ki bi jo potreboval. Izračunal je, da bi za dvig kobile, ki tehta 500 kg in štiri vreče soli (skupno 700 kg), moral Krpan tehtati vsaj 233 kg in meriti med 210 in 230 cm v višino (če upoštevamo, da bi za dvigovanje teže potreboval razmerje moči 3:1). Odločili smo se, da bomo literarno delo vendarle ohranili v izvirniku. Pravljice so namenjenu razvijanju domišljiskega sveta bralcev in vsem znana Martin Krpan, simbolično odraža voljo, vztrajnost ter moč slovenskega naroda. Članek zato posvečamo primerni obremenitvi telesa pri dvigovanju, da spomnimo na pomen zdravja pri vsakem delu.
Pravilno dvigovanje bremen
Mišična obremenitev
Kadar določene gibe ponavljamo (prenašamo stvari, dvigujemo lopato ipd.), govorimo o dinamični mišični obremenitvi. Če mišica dela ne opravlja, vendar je še vedno izpostavljena fizikalni obremenitvi (držanje škatle v rokah), govorimo o statični mišični obremenitvi. Pri delovnih opravilih sta prisotni obe, kar se odraža v pospešenem srčnem impulzu. Za opravila, ki trajajo dlje časa, porabimo polovico lastne vzdržljivosti in tretjino svoje največje hotene mišične moči. Približno eno petino lahko angažiramo skozi ves delovni dan. Zato so pomembni primerno dolgi odmori pri takšnih opravilih ali ustrezna razbremenitev posameznika.
Napotki za fizično dviganje
– Preverite, ali je ročno premeščanje nujno in ali je smiselno uporabiti mehanskime pripomočke;
– na premeščanje bodite pripravljeni;
– ne izvajajte sunkovitih gibov;
– poskrbite za dober oprijem;
– če ni nujno, ne uporabljajte rokavic; če so potrebne, naj bodo nedrseče in ustrezno velike;
– pravilno dviganje ali spuščanje se izvaja s pokrčenimi koleni in s čim bolj zravnano hrbtenico. Breme naj bo pri tem čim bliže telesa.
– simetrično se obremênite z enako težkimi bremeni istih dimenzij na vsaki strani;
– breme naj bo čim bliže telesa;
– breme čim prej odložite in ga nato potiskaj ali vlecite po podlagi;
– potiskanje ima prednost pred vlečenjem, spuščanje pred dviganjem;
– optimalno navpično območje za premeščanje je na nivoju pasu, sprejemljivo med komolci in koleni;
– za premeščanje velja načelo: bolje večkrat manj kot manjkrat več;
– dvigujte/premeščajte v paru ali z več podobno visokimi in usklajenimi sodelavci;
– dobra obutev/podplat in nedrseča tla so pogoj za varno premeščanje bremen;
– izogibajte se navpičnemu premeščanju bremen, nadomestijo naj ga vozički ali podesti z nastavljivima višino in nagibom, valjčne linije ali tekoči trakovi, konzolna ali prostostoječa dvigala.

Vpliv na zdravje – sindrom prekomerne obremenitve
Dotaknili se bomo tudi posledic. Delo, ki povzroča simptome in obolenja mišično-skeletnega sistema, je ponavljajoče se, pospešeno, zahteva majhne, a stalne statične obremenitve določenih mišic ali mišičnih skupin, dvigovanje, potiskanje, vlečenje ali premikanje bremen. Po letih takšnega dela se lahko razvijejo bolezni, ki jih skupno imenujemo sindrom prekomerne obremenitve. Njegovi simptomi so mravljinčenje dela telesa ali uda, otrplost, bolečina, krči, omejena gibljivost uda.
Da se lahko temu izognemo je priporočeno, da vzdržujemo pravilno telesno držo, si vzamemo primerno dolge odmore in se izogibamo ponavljajočim se gibom, kadarkoli je to mogoče. Redna vadba, ustrezen počitek in optimalna prehrana lahko prav tako podpirajo preventivna prizadevanja. Vadba za zagotavljanje dobre forme pri telesnih dejavnosti, lahko pri dvigovanju ali prenašanju predmetov, dodatno zmanjša tveganje za nastanek bolezni.
28. april –
Mednarodni dan varnosti in zdravja pri delu
Olajšajmo si delo in zagotovimo ustrezna dvigala

Pri delu v gospodarstvu je pomembno, da so sodelavcem zagotovljena ustrezna dvigala za prenos tovora oziroma viličarji. Vednar tu ne smemo pozabiti, da redno zagotavljamo testiranja, preglede in vzdrževanja. Prav tako je dobro, da posameznega sodelavca pri dvigovanju bremena varnostno spremljamo in spomnimo na upoštevanje pravil prenosa bremen. Zaščita zdravja in delavcev pri delu pa ima svoje mesto tudi v koledarju. 28. april velja za mednarodni dan varnosti in zdravja pri delu. Sicer pa že ptiči čivkajo:”boljše preventiva, kakor kurativa,” kajne?
Spoznajte Martina Krpana iz Šentvida pri Vuzenici
Če je bil Martin Krpan iz Vrha pri Sv. Trojici, imamo tokrat tudi na Koroškem svojega Martina Krpana iz Šentvida pri Vuzenici (slika spodaj). Ker je ta navsezadnje oblikovan z orodjem umetne inteligence in ne simbolizira enake identitete kot “pravi Krpan”, bomo bremena še vedno raje dvigali z ustreznimi pripravami za ta namen. Pri lažjem tovoru se bomo še naprej držali prej navedenih pravil. Čeprav morda ni več tako obsežnih zim pri nas, kot so bile nekoč, si bomo še večkrat z veseljem vzeli čas in znova prebrali kakšno dobro poznano literarno slovensko delo.

Viri:
VPD – PV, d.o.o. (2018). Varno delo pri premeščanju in dvigovanju bremen. Pridobljeno 17. januarja 2025, iz https://vpd-pv.si/novice/2/varno_delo_pri_premescanju_in_dvigovanju_bremen/
ZSSS Zaupnik VZD. (ni datuma). Ravno prenašanje bremen in prisilne drže. Pridobljeno 17. januarja 2025, iz https://zssszaupnikvzd.si/baza-znanja/obremenitve-pri-delu/fizikalne/rocno-premescanje/rocno-premescanje-bremen-in-prisilne-drze
Qwark Health. (ni datuma). Overuse syndrome. Pridobljeno January 17, 2025, iz https://qwarkhealth.com/conditions/overuse-syndrome/
Slika 1: Mladinska knjiga. (ni datuma). Martin Krpan – Angleška izdaja. Pridobljeno 17. januarja 2025, iz https://www.mladinska-knjiga.si/knjige/za-otroke/martin-krpan-angleska-izdaja
Slika 2: VPD – PV, d.o.o. (2018). Varno delo pri premeščanju in dvigovanju bremen. Pridobljeno 17. januarja 2025, iz
https://vpd-pv.si/novice/2/varno_delo_pri_premescanju_in_dvigovanju_bremen/
Slika 3: Leonardo AI. (2025). Fotografija, ustvarjena z AI aplikacijo Leonardo AI. Pridobljeno 17. januarja 2025, iz https://app.leonardo.ai/image-generation.